olejované podlahy

Také chcete mít krásnou podlahu v bytě nebo domě?

Dřevěné podlahy a jejich povrchové úpravy.

Pokud si zvolíme dřevěné podlahy do bytu nebo domu, získáme tím reprezentativní podlahovou krytinu.

Dřevěné podlahy nabízejí krásnou kresbu, barevnost a hlavně vysokou odolnost.

Ne všechny dřevěné podlahy je vhodné použít do všech místností. Dřevěnou podlahu můžeme použít i do koupelny, jen bychom měli volit materiál, který je sám o sobě odolnější do vlhčích prostor. Může se jednat například o Merbau nebo Teak. Do ostatních místností již záleží pouze na naší fantazii.  Můžeme si vybrat mezi plovoucími podlahami, lepenými dřevěnými podlahami nebo vinylovými podlahami.

 

Základní informace o povrchové úpravě podlah.

 

Lakování podlah:

Jedná se o nejstarší a nejpoužívanější variantu.

Lak na dřevěnou podlahu můžeme vybrat v matovém provedení, lesku a vysokém lesku.

Lak slouží jako ochrana povrchu parket před opotřebením.  Díky laku dřevo nepřijímá nečistotu a je tak umožněna snadná údržba. Musíme počítat, že i vrstva laku způsobem namáhání a postupem času podléhá určitému opotřebení.  Špína a zrnka prachu z bot způsobují drobné oděrky v laku. V těchto místech vzniká po určité době tmavé zbarvení dřeva.  Pokud budeme používat vhodný čisticí prostředek, je možné toto opotřebení podstatně zmenšit, nikoliv mu úplně zabránit.

V dnešní době, kdy se na vše spěchá, se často nedodržují základní postupy v povrchové úpravě.

Lakování podlah se většinou provádí ručně pomocí válečku. Z 90% se používají 3 vrstvy laku. První vrstvu tvoří základní lak a druhé dvě horní ochranný lak. Mezi každou vrstvou laku se provádí mezi brus, aby došlo k dokonalému povrchu poslední vrstvy.

V dnešní době je na trhu mnoho laků a záleží, jak kvalitní lak si vybereme.

 Nově nalakované podlahy.

Po nově nalakované podlaze, by se mělo začít chodit dle většiny výrobců laků po 3 dnech. Výrobce laků tím myslí lehké zatížení podlahy v ponožkách. Plné zatížení nalakované podlahy bývá až po 7 dnech. Toto by měla být doba, kdy dojde k vytvrdnutí všech složek laku.

Během této doby se ani nedoporučuje podlahu uklízet.

Na čištění lakovaných podlah je ideální vlhký hadr. Nikdy by se neměla používat drátěnka nebo agresivní čistič. Došlo by tak k poničení laku a vzniklo by tak místo kde by začala vnikat špína a vlhkost do dřeva. Určitě by se měl používat doporučený čistič od dodavatele laku. Můžeme použít i volně prodejné čističe, ale měli by být určeny na lakované podlahy.

Olejování podlahy:

Olejování podlah je v dnešní době velice žádané.

Je potřeba ovšem vybrat olej, který má vysokou trvanlivost. Rozhodně ho nemůžeme srovnávat s oleji na terasu nebo zahradní nábytek.

V 95% se jedná o tvrdý voskový olej. Při použití oleje nám více vynikne kresba parket a jejich zbarvení.  Podlaha tak dostane daleko příjemnější vzhled.

Povrch tvrdým voskovým olejem by měl zůstat na profesionálech. Jedná se o speciální nanášecí techniku, při které je potřeba dodržení důležitých technických postupů. Nanášení se většinou provádí pomocí špachtle nebo válečku. Mezi nanášenými vrstvami je potřeba provádět mezi-brus speciálním strojem a po dokončení nanášení oleje, je potřeba provést takzvané padování. Jedná se o techniku, kdy se podlahářským strojem zapracuje olej do povrchu a odstraní zbytky oleje.

V tomto postupu může nezkušený řemeslník vyhořet a zkazit tím celou svou práci. Vzhledem k tomu většina řemeslníků bez zkušeností doporučuje laky.

Plochy ošetřené olejem jsou odolné proti prachu zhruba po 1 hodině. Pochozí zhruba po 2-3 hodinách. Plná zatížitelnost je po 5 dnech.

Ošetřování a údržba olejovaných podlah.

Pokud jsme zvolili povrchovou úpravu podlah olejem, musíme do budoucna počítat s jinou údržbou než u lakovaných podlah.

Na olejované podlahy je důležité používat ošetřovací prostředek přímo pro ně určený. Nemusíme se však údržby bát. Nejedná se o nijak složitou proceduru.  Většinou se jedná o prostředek, kdy použijeme víčko prostředku na 5 litrů vody. Běžným setřením podlahy pak zajistíme obnovu a údržbu podlahy.

Hlavní výhoda olejované podlahy spočívá v možnosti opravy pouze poškozeného místa.

Pokud poškodíme lakovanou podlahu je potřeba provést přebroušení celé plochy.

Zde jsem popsal jen částečné výhody a nevýhody povrchových úprav. Veškeré postupy je vždy potřeba řešit již od základního výběru podlahy. S budoucí povrchovou úpravou je potřeba zvolit i správný druh tmelů, brusů a pracovních postupů.

Doufám, že Vám mé zkušenosti pomohou a v případě dotazů, je možné se ptát osobně nebo níže v komentářích.

Přeji Vám hezký den a spokojený život na Vašich podlahách.