terasa kolem domu

Dlažba na terasu není správná volba

Problematikou teras se zabývám již od roku 2002.

Každý den řeším se zákazníky plno problémů, ale jedna věc se opakuje pořád dokola. Jedná se o odlupující dlažbu od podkladu. Neznám terasovou dlažbu, pod kterou by se časem nedostala voda, která v zimě zmrzne a pak odskakuje jedna dlaždice za druhou.

Občas se zákazníci snaží dlažbu opětovně přilepit, ale výsledek je nejdéle po další zimě stejný.

O zimě píši hlavně proto, že po zimě je vždy vidět největší problém.

Další častý problém u terasové dlažby je v její kluznosti. Určitě Vás přesvědčil prodejce před koupí, že dlažba má speciální povrch určený ven po kterém neuklouznete. Realita je většinou taková, že jakmile je dlažba mokrá, tak se po ní nedá chodit a máte strach, aby jste sebou neflákli na zem.

Otázkou je, co použít jako pochozí plochu terasy ?

Můžeme použít betonové dlaždice, zámkovou dlažbu, dřevěné terasy nebo WPC terasy.

Záleží co každý z nás upřednostňuje a jak bude na terase fungovat.

Formátové dlaždice jsou asi nejekonomičtější cesta. Jejich nevýhoda je neustálé prorůstání plevele, písek a špína, která se uvolňuje z podkladu terasy. Jsou pro většinu lidí nepříjemné na chození na boso a jejich povrch je dost tvrdý.

původní dlažba na terase, woodparket sezení na terasu, WPC materiál

Zámková dlažba má stejné vlastnosti jako formátové dlaždice. Zámková dlažba má výhodu, že se dá vybírat z různých barev a tvarů. Bohužel i zde začíná vyšší pořizovací cena. Vzhledem k jejich menším rozměrům se také častěji propadá.

dlažba kolem bazénu wpc terasy 1

Dřevěná terasa má vyšší pořizovací cenu než dlažba. Je určitě příjemnější na chození než jakákoliv dlažba. Nevýhoda je v údržbě. Pokud chcete mít dřevo na terase co nejdéle pěkné, je potřeba ho aspoň 3x ročně umýt vysokotlakým čističem. Také mu neuškodí naolejování aspoň 2x ročně. Já doporučuji častěji. Nevýhoda jsou třísky z exotických dřevin které nejdou vyndat a musí se nechat vyhnít.

Foto dřevěná terasa u domu před rekonstrukcí dřevoplastová terasa po rekonstrukci, woodparket

WPC terasy neboli dřevoplast v posledních letech díky svým vlastnostem nahrazuje předchozí materiály. V praxi se o ně člověk nemusí starat a jejich životnost je více jak 40 let. Nevýhoda těchto materiálů je v pořizovací ceně. Jedná se o nejdražší variantu. Otázka je zda je to opravdu pravda? Za 10 let co realizuji terasy z WPC nemám žádnou reklamaci spojenou s problémem materiálu. Za celou dobu používání jsem řešil propadnutí podkladu, který stavební firma nezhutnila a jednou to, že si zákazník prkna přilepil k betonu a oni nemohli pracovat.

Všem zákazníkům říkám, že konečné rozhodnutí jaký materiál použít na terasu je na nich. Já jim mohu pomoci jen s výběrem a realizací. 

Jedna rada na závěr. Než koupit dutou terasu z Číny, radši kvalitní dřevo !!!

Tomáš Bartoš

Poptávka nové terasy